صفحه اصلی > خبرها 


نسخه چاپي

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان خبر داد:

تحقق حدود ۹۰ درصدی اهداف شرکت گاز استان کردستان در سال ۹۸ + فیلم

به رغم تمامی مشکلات موجود و نیز شیوع ویروس کرونا در اسفندماه سال گذشته، شرکت گاز استان کردستان موفق شد تا حدود ۹۰ درصد به اهداف کمی خود در سال ۹۸ دست یابد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، احمد فعله‌گری، مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان ضمن بیان این مطلب، اظهار داشت: بر اساس مصوبه شرکت ملی گاز ایران، تحقق اهداف در ۴ بخش احداث شبکه، نصب انشعاب، اشتراک‌پذیری و میزان مصرف گاز بوده که ما در بخش نخست، 100 درصد، در بخش دوم معادل ۹۰ درصد و در بخش اشتراک‌پذیری نیز حدود ۹۰ درصد به اهداف مورد نظر دست یافته و در بخش مصرف نیز بیش از میزان مورد نظر، مصرف نشده است.

وی در ادامه اظهار داشت: در واقع، شرکت گاز استان کردستان در سال 98، با اجرای بیش از 883 کیلومتر شبکه‌گذاری در بخش شهری و روستایی که ۶۹۵ کیلومتر آن، معادل 79 درصد در مناطق محروم روستایی بوده و منجر به گازرسانی به ۱۲۸ روستا و 19 منطقه مرزی کوخ نشین گردیده، در این زمینه، رکورد زد.

فعله‌گری افزود:: این میزان گازرسانی، منجر به آن شد که بالغ بر 20 هزار و 890 مشترک جدید به شبکه گاز سراسری متصل شوند.

وی با بیان این که در حال حاضر، 100 درصد جمعیت شهری و بیش از 91/3 درصد جمعیت روستایی و در مجموع بیش از 97.5 درصد جمعیت استان کردستان از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند، ادامه داد: در واقع، برای تحقق این میزان گازرسانی، روزانه حدود 2/5 کیلومتر شبکه گاز اجرایی شده که با این حساب، می‌توان گفت در مجموع، لوله‌گذاری شرکت گاز در سطح استان،  به بیش از 10821 کیلومتر رسیده است.

فعله‌گری افزود: مصوبه شرکت ملی گاز ایران هم برای سال ۹۸، اجرای ۸۸۲ کیلومتر شبکه‌گذاری و واگذاری ۲۵ هزار اشتراک بوده که در حال حاضر، بخشی از اشتراکات به خاطر مشکلاتی که در انتهای سال پیش آمد، انجام نشد ولی در بخش شبکه‌گذاری و گازرسانی به مناطق محروم، اهداف اولیه‌ای که مصوب شده بود، تحقق یافت.

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان با بیان این که از 886 کیلومتر شبکه، 695 کیلومتر معادل 79 درصد در بخش روستایی بوده، اظهار داشت: از این میزان اعتبارات، بیشترین هزینه در بخش مناطق محروم و روستایی بوده و اکنون می‌توانیم بگوییم، جای افتخار است که تمام نقاط صفر مرزی و نقاط صعب العبور روستاهای بالای 20 خانوار عمدتاً تحت پوشش قرار گرفتند و مابقی نیز در دست اجراست.

وی همچنین در خصوص اشتراک‌پذیری در سطح استان گفت: تاکنون، 537810 مشترک در سطح استان از نعمت گاز بهره‌مند شده‌اند که از این تعداد، 397864 مشترک شهری و 139936 مشترک روستایی است.

گازرسانی به واحدهای صنعتی؛ یکی از رویکردهای بسیار خوب دولت

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان ادامه داد: همچنین در بحث مصوبه شورای اقتصاد و گازرسانی به واحدهای صنعتی که یکی از اهداف وزارت نفت و یکی از رویکردهای بسیار خوب دولت در بخش جایگزینی گاز طبیعی به جای سوخت‌های مایع است، بر اساس مصوبه شورای اقتصاد، حدود 1000 واحد صنعتی و تولیدی درسطح استان شناسایی شده بود که از سال ۹۵، عملیات گازرسانی به این واحدها آغاز و در سال گذشته، اجرای این عملیات، اوج گرفت.

این مقام مسئول اظهار داشت: در این پیوند، با گازرسانی به 224 واحد جدید در سطح استان، از مجموع واحدهای مشمول مصوبه شورای اقتصاد، 528 واحد تحت پوشش گاز قرار گرفته که از نظر تعداد، چیزی حدود ۵۲ درصد واحدها را شامل می‌شود.

به گفته فعله‌گری، این در حالی است که از نظر میزان جایگزینی، تا پایان سال گذشته، 37 میلیون لیتر جایگزینی انجام شده و با توجه به این که کل میزان جایگزینی که قرار است در این استان اتفاق بیفتد، 48 میلیون لیتر در سال است، بنابراین در حال حاضر، معادل 77 درصد کل واحدهای تولیدی و صنعتی که مشمول این مصوبه هستند، از نعمت گاز بهره‌مند شده‌اند.

وی در ادامه، با اشاره به این که ما برای اجرای این طرح‌ها و گازرسانی به صنایع و روستاها، بیش از 136 کیلومتر لوله‌گذاری انجام داده‌ایم، تصریح کرد: با جذب اعتبارات و نقدینگی در این بخش، در مجموع، 130 میلیارد تومان در بخش شهری و روستایی هزینه شده که 15 میلیارد تومان آن، در بخش صنایع بوده است، ضمن آن که خوشبختانه در تأمین این میزان بودجه، دچار مشکل نشدیم.

گازرسانی به 150 روستا؛ برنامه سال 99

فعله‌گری در ادامه و در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه‌های شرکت در سال جاری اشاره کرد و گفت: برنامه گازرسانی به 150 روستا تا پایان سال و بهره‌برداری از این طرح‌ها به گونه‌ای که ضریب پوشش گازرسانی روستایی به بالای 95 درصد برسد، از اهم برنامه‌های اولویت‌دار شرکت گاز استان کردستان می‌باشد که مراحل امکان‌سنجی و مناقصات آن در حال برگزاری است.

وی در پایان، در خصوص گازرسانی به واحدهای صنعتی و تولیدی نیز خاطرنشان کرد: در بخش صنایع نیز، برای 300 واحد باقی‌مانده از مصوبه شورای اقتصاد برنامه‌ریزی شده که این واحدها شامل، مرغداری، دامپروری، گلخانه، کارخانه تولید آسفالت و ... می‌شود که ان شاءالله تا پایان سال جاری، بتوانیم بیش از 90 درصد واحدهای مشمول مصوبه شورای اقتصاد را تحت پوشش قرار دهیم.

نمایش فیلم


 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/03/10 - ١٠:١٣
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 674