صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار در آینه رسانه 


نسخه چاپي

چوب عدم وجود زیر ساخت لای چرخ گازرسانی به هرمزگان

هرمزگان به‌عنوان یکی از استان‌های فعال در زمینه صنایع پالایشگاهی نفت و گاز شناخته می شود، اما بنا به دلایل مختلفی که از سوی مسوولان اجرایی در ادوار مختلف مطرح شده، تا کنون بخش اعظم مردم این استان از نعمت گاز طبیعی و لوله کشی گاز خانگی بی بهره هستند. گرما و رطوبت بالا شاید تا چند سال پیش دلیل اصلی شانه خالی کردن مسوولان از گاز رسانی به شهرهای مختلف این استان بود اما گویا این پاسخ غیرکارشناسنانه‌ و دلایلی نظیر آن، دیگر جوابگوی مطالبات مردم هرمزگان نیست و همواره عدم گازرسانی به مناطق شهری و روستایی، با وجود بهره‌مندی این استان از نعمت گاز طبیعی و صادرات آن به دیگر استان ها به عنوان یک سوال مهم مطرح بوده است؛ به نظر می‌رسد وقت آن رسیده که متولیان، بخشی از بار سنگین سیلندرهای گاز در طی سالیان متمادی را با تخصیص اعتبارات در راستای توسعه زیرساخت و شبکه تغذیه و توزیع گاز، از روی دوش مردم بردارند.

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان هرمزگان و به نقل از خبرگزاری اقتصادی ایران، اگرچه بنا به بررسی‌های انجام شده، تلاش مضاعف متولیان گاز استان برای گاز رسانی به مناطق مختلف استان و بندرعباس را به‌ویژه طی چند سال اخیر و علی‌رغم محدودیت ‌های اعتباری و اجرایی شاهد بوده ایم، اما ضریب نفوذ گازرسانی 22درصدی در مناطق شهری و 2درصدی در مناطق روستایی، نه تنها آمار قابل ملاحظه‌ای محسوب نمی شود بلکه آنگونه که مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در سال 98 اعلام کرده، در مقایسه با ضریب نفوذ حدود 95 درصدی گازرسانی شهری و 80درصدی گاز رسانی روستایی هنوز آمار بسیار پایینی محسوب می شود.

در حال حاضر مردم بخش هایی از شهر بندرعباس و غالب شهرهای استان، از سیلندرهای گاز برای تامین سوخت مورد نیاز خود استفاده می کنند؛ این در حالی است که تأمین سیلندر گاز هم به آسانی میسر نیست و گاهی اوقات شهروندان را با مشکلات عدیده ای مواجه می کند.

فتاح سعیدی شهروند بندرعباسی در همین باره می گوید: از نظر مالی توانایی تهیه دو یا سه سلیندر گاز به‌طور همزمان را ندارد و هر بار پس از اتمام سیلندر گاز مجبور به سرکشی از چندین محل فروش گاز می شود که متفاوت بودن قیمت محل های عرضه گاز و در بعضی مواقع، معطلی دو روزه برای تهیه سیلندر گاز از دیگر مشکلاتی است که وی مطرح می کند.

این شهروند با بیان اینکه هزینه حمل و نقل تهیه یک عدد سیلندر گاز شاید دوبرابر پول تهیه خود سیلندر باشد، عنوان می کند که از عهده پرداخت این هزینه به سختی بر می آید و گاهی اوقات مجبور است با استفاده از گاری و طی مسیری طولانی سیلندر گاز را تا منزلش حمل کند.

علاوه بر مشقّات تهیه سیلندرگاز و هزینه حمل و نقل، آمار مرگ و میر و حوادث ناشی از انفجار سیلندر گاز طی سال های اخیر با رشد مضاعفی همراه بوده که شتاب در عملیات اجرایی طرح های گازرسانی در هرمزگان را به یک الزام تبدیل کرده است.

زیرساخت گازرسانی به برخی مناطق فراهم نیست

سعید داوری پور رئیس برنامه ریزی و عضو هیئت مدیره شرکت گاز هرمزگان با اعلام اینکه مردم 9 شهر از مجموع 39شهر این استان تا کنون از نعمت گاز بهره مند شده اند، گفت: طبق پیش بینی ما، تا پایان سال 1400، مجموع شهرهایی که از گاز بهره مند خواهند شد به 22شهر خواهد رسید.

او با اشاره به صعب العبور بودن برخی از مناطق روستایی و فاصله زیاد آن ها از خطوط اصلی انتقال گاز و عدم گستردگی زیرساختهای گازرسانی مثل خطوط تغذیه می گوید: متاسفانه وقتی زیرساخت فراهم نباشد نمی توانیم شبکه توزیع و تغذیه گاز را به راحتی گسترش دهیم. وقتی صحبت از زیرساخت می شود، به‌طور مشخص پراکنش متناسب خطوط انتقال گاز فشار قوی منظورمان است، و لازمه اینکه شرکت گاز استان بتواند به سرعت شبکه تعذیه و توزیع را ایجاد کند توسعه هماهنگ خطوط فشار قوی است که در مناطقی از جمله شرق استان (شهرستان میناب تا جاسک) و غرب استان (گرزه تا بندرآفتاب) مسوولیت آن با شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران است.

 داوری می افزاید: خط لوله هفتم سراسری 56اینچ گاز که یکی از منابع مهم تامین گاز کشور است از عسلویه تا ایرانشهر ادامه دارد؛ هرمزگان هم در مسیر این خط لوله قرار دارد و برای گاز رسانی به تمام مناطق شهری و روستایی که امکان بهره برداری از این خط انتقال را داشته باشند و بر اساس مجوزها و اعتبارات تخصیصی و ماموریت های کلان از پیش تعریف شده حداکثر تلاشمان را به کارگرفته ایم.

 

اولویت دولت، تأمین گاز پایدار مناطق سردسیر

داوری پور در پاسخ به این سوال که چرا با وجود منابع گازی موجود در استان، هنوز بسیاری از مناطق هرمزگان از نعمت گاز بی بهره هستند، گفت: شرکت گاز استان هرمزگان اواخر دهه 1380 بر اساس مصوبه هیئت وزیران ثبت و اوایل دهه 1390 تقریباً به طور رسمی فعالیت های اجرایی خود را در استان آغاز کرد.

از سویی دیگر یکی از مهمترین عوامل محدودیت در گازرسانی به برخی مناطق، عدم وجود خطوط انتقال گاز در استان بوده، بعنوان مثال خط لوله هفتم سراسری (عسلویه- ایرانشهر) که به عنوان یکی از منابع مهم تامین گاز استان مطرح است، در سال 1391 به بهره برداری رسید. علاوه بر لزوم وجود زیرساخت های گازرسانی که در سالهای اخیر روز به روز در استان هرمزگان کامل تر شده است، گاز در مناطق سردسیر به عنوان یکی از چالش های اصلی حیات در فصول سردسال شناخته می شود، همانطور که تامین برق پایدار در فصول گرم سال برای استانهای جنوبی از جمله هرمزگان الویت دارد، اولویت دولت در گاز رسانی به مناطق سردسیر است چرا که گاز در این مناطق نقشی حیاتی دارد؛ از سویی دیگر نگاه شرکت گاز در هرمزگان نسبت به بخش خانگی و شهری نگاه درآمدی نیست بلکه در راستای ارتقا سطح رفاه اجتماعی مردم است، چرا که بیش از 98درصد فروش ما صنعتی است؛ و گازرسانی به برخی مناطق ممکن است به لحاظ اقتصادی و درآمد حاصل از فروش گاز خانگی یا تجاری، دارای توجیه نباشد، اما برای رفاه حال مردم، به‌عنوان یک وظیفه و رسالت در راستای تأمین رفاه عمومی اقدام به احداث شبکه توزیع می کنیم که باعث افتخار است اعلام کنیم  بیش از 65درصد اعتبارات شرکت گاز استان در بخش گازرسانی شهری و روستایی هزینه شده؛ این در حالی است که این بخش تنها 2درصد درآمد ما را تأمین می کند.

 

رشد 120درصدی اعتبارات گازرسانی در سال 99

رئیس برنامه ریزی شرکت گاز استان هرمزگان، با اشاره به گازرسانی به شهرهای حاجی آباد، بستک، بندرعباس، رودان، قشم،پارسیان و خمیر، گفت: شهرحاجی آباد در شهرستان حاجی‌آباد به عنوان یکی از شهرهای سردسیر استان، به‌دلیل شرایط خاص آب و هوایی با 100 درصد پوشش گازرسانی، بیشترین ضریب نفوذ گازرسانی را در میان شهرهای استان به خود اختصاص داده است و شهر سبز محسوب می شود و تکمیل روستاها و شهرهای دیگر این شهرستان نیز درحال اجراودر برنامه است.

وی گفت: با وجود شرایط خاص اقتصادی کشور، در سال 99 بیش از 400 میلیارد تومان اعتبار برای گاز رسانی به مناطق مختلف استان مصوب شده که این اعتبارات نسبت به سال گذشته بیش از 120درصد رشد داشته و نشان از عزم جدی شرکت ملی گاز ایران و شرکت گاز استان هرمزگان برای توسعه گازرسانی در این استان است.

 

چرا گاز به «میناب» نرسید؟

یکی از عمده ترین گلایه هایی که در شرق استان وجود دارد عدم بهره مندی مردم میناب از گاز خانگی است که داوری پور در پاسخ به این سوال گفت: بر اساس سند توسعه سواحل مکران، طیف جمعیتی گسترده و احداث نیروگاه و صنایع پتروشیمی در آتیه نزدیک در شرق هرمزگان، مقرر شده خط لوله انتقال گاز فشار قوی 56اینچ منشعب از خط انتقال هفتم سراسری توسط شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران از میناب تا جاسک اجرا شود که بدلیل فراهم نبودن این زیرساخت در شرایط فعلی امکان گازرسانی به میناب وجود ندارد.

 اما به‌دلیل اهمیت گازرسانی به این شهرستان به عنوان دومین شهرستان پرجمعیت استان بعد از بندرعباس، شرکت گاز استان هرمزگان و مقامات استان و استاندار محترم توجه ویژه دولت به تسریع در گاز رسانی به این مناطق را معطوف و پیش بینی می کنیم ، عملیات اجرایی قطعه نخست این خط لوله به طول تقریبی 85 کیلومتر توسط شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران به عنوان مجری طرح خط انتقال در سال 99 آغاز گردد. که پس از آن امکان ایجاد شبکه تغذیه و توزیع گاز برای شرکت گاز استان هرمزگان فراهم می شود و انشاالله شاهد بهره مندی مردم شهر میناب از نعمت گاز باشیم.

 

 افتتاح گازرسانی به «رودان» تا پایان هفته دولت

داوری پور، در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو از گاز رسانی به شهر رودان تا پایان هفته دولت سالجاری خبر داد و گفت: به دلیل اینکه تعداد خانوار مستقر در شهر رودان و صنایع این شهر محدود بود، توانستیم با اجرای یک خط لوله 8 اینچ گاز رسانی توسط شرکت گاز استان هرمزگان، این پروژه را اجرا و گازرسانی به شهر رودان را به اتمام برسانیم و از هفته دولت سال جاری، شهروندان رودانی می توانند اقدام به خرید انشعاب گاز کنند.

وی افزود: عملیات اجرایی گاز رسانی به شهر بیکاه رودان و برخی روستاهای تابعه بخش بیکاه نظیر اسلام آباد، سکل و دهگلکن نیز با اعتبار بیش از 30میلیارد تومان در سال جاری آغاز خواهد شد.

 

گاز رسانی به بخش فارغان و احمدی با اعتبار 18میلیون دلاری

رئیس برنامه ریزی شرکت گاز هرمزگان با اشاره به محدودیت سرانه تخصیصی گازرسانی به هر خانوار شهری و روستایی توسط وزارت نفت، گفت: وزارت نفت چارچوبی را برای گازرسانی به مناطق کشور تعریف کرده که باید طبق همان ضوابط به مناطق گازرسانی کنیم اما علی‌رغم محدودیت های موجود به دلیل صعب العبور بودن مسیر گازرسانی و هزینه بالای آن در شهرهای فارغان و احمدی ، خوشبختانه پس از رایزنی های زیاد شرکت گاز استان هرمزگان، مدیریت محترم عامل و مساعدت مسوولان شرکت ملی گاز ایران، موافقت لازم برای اجرای پروژه گازرسانی به بخش فارغان و احمدی حاجی آباد، توسط شرکت گاز استان را کسب کردیم.

به گفته وی، هزینه سرمایه گذاری شرکت ملی گاز برای گاز رسانی به فارغان و احمدی حاجی‌آباد بیش از 18میلیون دلار است.

 

گازرسانی به بندرلنگه با سرمایه‌گذاری 16میلیون دلاری

این مقام مسوول از گازرسانی به بندرلنگه نیز خبر داد و گفت: برنامه ریزی کرده ایم تا پایان پایان سال 99 عملیات اجرایی این پروژه را آغاز نماییم که حدود 16میلیون دلار هزینه سرمایه گذاری آن خواهد بود. برای گازرسانی به بندرلنگه،  خط لوله انتقال گازی را به طول 74 کیلومتر از بندرچارک تا بندرلنگه اجرا خواهیم کرد که به بیش از 100 روستای مسیر با بیش از 14000 خانوار، 31 صنعت و شهرهایی که در مسیر هستند تلاش خواهیم کرد تحت پوشش گازرسانی قرار دهیم.

 

اتمام گازرسانی به بندرعباس تا پایان 1400

داوری‌پور عنوان کرد: مهمترین نقطه ای که در استان با جدیت در دستور کار قرار دارد، شهر بندرعباس است که فاز 1 تا 5 آن به‌طورکامل به اتمام رسیده، فاز 6 و7 در حال اجراست و غرب بندرعباس به‌عنوان آخرین منطقه و فاز 8 (محدوده بلوار آیت الله غفاری تا مناطق سورو) است که در حال پیمان سپاری است و ظرف روزهای آتی پیمانکار شروع به کار خواهد کرد.

وی همچنین در خصوص گارزسانی به محله چاهستانی و برخی دیگر از مناطق شهر بندرعباس که جزء بافت فرسوده محسوب می شود، گفت: گازرسانی به این مناطق بعد از آماده شدن طرح جامع در کارگروه بازآفرینی ملی شهر بندرعباس انجام خواهد شد.

مدیربرنامه ریزی شرکت گاز هرمزگان پیش بینی کرد گازرسانی به بندرعباس تا پایان سال 1400 به طور کامل انجام خواهد شد.

 

پرواضح است که تأمین اعتبارات با توجه به کمبود نقدینگی و تحریم ها کار آسانی نیست اما وجود منابع غنی و فراوان انرژی در استان هرمزگان باعث شده مردم به‌عنوان یک انتظار حداقلی از متولیان برای رفع نیازهای اولیه خود مطالبه گری کنند؛ این مطالبه گری حداقلی آن هم در شرایطی که دیگر استان‌های فاقد منابع انرژی، از امکانات رفاهی عمومی و شرایط ایده‌آل تری بهره مند هستند نه تنها یک وظیفه بلکه شاید یک ضرورت به شمار می رود. از سوی دیگر اگرچه میزان اعتبارات سال جاری در هرمزگان افزایشی 120درصدی داشته اما افزایش میزان تورم و نرخ ارز به احتمال نزدیک به یقین، مانع پیشرفت و عملیاتی شدن پروژه ها خواهد شد.

آنگونه که مسوولان شرکت گاز هرمزگان پیش از این اعلام کرده بودند، گاز رسانی به هرمزگان بر اساس پیش بینی های فعلی نیز تا پایان سال 1402 زمان خواهد برد؛ لذا می بایست در شرایط فعلی که امکان تهیه برخی اقلام و تجهیزات اساسی وارداتی وجود دارد، نسبت به تهیه این اقلام ضروری اقدام کرد که در آتیه نزدیک با انباشت هزینه ها و معطلی پروژه ها مواجه نشویم.

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/04/02 - ٢٢:٠٦
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 2351

خروج
تصاویر منتخب