صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار اسلایدر 


نسخه چاپي

سالروز شهادت امام سجاد(ع) تسلیت باد

امام علي بن الحسين علیه‌السلام، معروف به "زين‌‌العابدين" و "سجاد" و مكني به ابوالحسن و ابومحمد، در پنجم شعبان سال 38 قمري ديده به جهان گشود.


به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان هرمزگان، امام علي بن الحسين علیه‌السلام، معروف به "زين‌‌العابدين" و "سجاد" و مكني به ابوالحسن و ابومحمد، در پنجم شعبان سال 38 قمري ديده به جهان گشود. مادرش، شهربانو دختر يزدگرد سوم پادشاه ساساني ايران بود كه پس از حمله مسلمانان به امپراتوري ساسانيان و پيروزي مسلمانان در آن نبرد، اسير شد و به همراه ساير اسيران ايراني به مدينه منتقل گرديد و به پيشنهاد امیرالمومنین علیه‌السلام در انتخاب همسر، آزاد و مختار گشت. وي در ميان تمامي جوانان و صاحب منصبان مدينه، حضرت ابا عبدالله الحسين علیه‌السلام را اختيار و به عقد ازدواج وي درآمد و از آن هنگام به "سيدة النساء" معروف شد.

گفتنی است وي چند سالي بيش در بيت امام حسين علیه‌السلام زندگي نكرد. زيرا در هنگام تولد تنها فرزندش امام زين العابدين علیه‌السلام در سال 38 قمري بدرود حيات گفت. امام سجاد علیه‌السلام پس از شهادت پدر ارجمندش امام حسين علیه‌السلام در محرم سال 61 قمري، در 23 سالگي به مقام عظماي امامت نايل آمد و در سخت‌ ترين و دشوارترين تاريخ امت اسلام، رهبري شيعيان و محبان اهل بيت علیهم‌السلام را بر عهده گرفت و راه و روش پدران و نياكان پاك‌نژاد خويش را استمرار بخشيد.

آن حضرت، در واقعه كربلا حضور فعال داشت و از آغاز مبارزه امام حسين علیه‌السلام بر ضد يزيد بن معاويه، در كنار آن حضرت بود و در سفر آن حضرت از مدينه به مكه و از مكه به عراق و سرزمين كربلا، وي را همراهي مي‌نمود.

 

شایان ذکر است درباره تاريخ شهادت امام زين العابدين علیه‌السلام، گرچه تمامي مورخان و سيره‌نگاران اتفاق دارند كه اين واقعه عظيم در ماه محرم واقع شد، ولي در تعيين روز و سال وقوع آن اتفاق نظر و ديدگاه واحدي وجود ندارد. برخي از آنان، روز دوازدهم محرم، برخي هيجدهم محرم و برخي ديگر بيست و پنجم محرم را روز شهادتش مي‌دانند. همچنين درباره سال شهادتش با اين كه اكثر مورخان، سال 95 را ذكر كرده‌اند، برخي سال 94 قمري را بيان نموده‌اند.

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/06/11 - ١٣:٤٦
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 218

خروج
تصاویر منتخب