صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار  


نسخه چاپي

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران:

جزیره زیبای قشم تا سال ۱۴۰۰ به شبکه گاز متصل می‌شود

با سرمایه‌گذاری ۲۵ میلیون یورویی و ۲ هزار میلیارد ریالی، گاز تا سال آینده به بزرگ‌ترین جزیره خلیج فارس می‌رسد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، محسن مظلوم فارسی‌باف، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران روز گذشته در سومین همایش تخصصی «معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد قشم در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی»، با بیان این مطلب اظهار داشت: به منظور گازرسانی به جزیره قشم، نسبت به احداث خط لوله ۳۰ اینچ بندرعباس- لافت- گورزین (قشم) منشعب از خط هفتم سراسری (شامل ۳ کیلومتر عبور بخش دریایی به روش HDD) و انشعاب ۱۶ اینچ شهرک صنعتی خلیج فارس به طول ۱۴ کیلومتر اقدام شده است.

وی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی ساخت خط لوله ۵۹ کیلومتری انتقال گاز از خط لوله هفتم سراسری به قشم اعلام کرد: این در حالی است که قطعات و لوله‌ها تأمین، پیمانکار انتخاب و عملیات اجرایی ساخت خط لوله نیز آغاز شده است.

فارسی‌باف با بیان این که پیش‌‌بینی می‌شود بر اساس برنامه زمان بندی تا سال ۱۴۰۰، با هدف تامین سوخت و خوراک صنایع پتروشیمی، پالایشگاه و نیروگاهی، گاز به جزیره قشم انتقال داده شود، تصریح کرد: در فاز نخست، انتقال روزانه ۲۵ میلیون متر مکعب گاز در دستور کار قرار گرفته که برای اجرای این پروژه، همان‌طور که اشاره شد، یکی از پیچیده ترین عملیات ساخت خط لوله گاز در اعماق آب‌های خلیج فارس انجام می‌شود.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در پایان، با بیان اینکه هم‌اکنون معادل ۶ میلیون بشکه نفت خام گاز طبیعی در ایران، گاز تولید می‌شود، یادآور شد: ظرفیت تولید گاز کشور افزایش یافته است، اما جا دارد مشترکان خانگی، تجاری، نیروگاه‌ها و صنایع، صرفه‌جویی جدی و بهینه‌سازی مصرف گاز را در دستور کار خود قرار دهند.

سومین همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد قشم در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی 20 و 21 بهمن ماه امسال برگزار می‌شود.

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/11/25 - ٢٢:٥٥
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 63

خروج
تصاویر منتخب